Često s kolegicama, ali upravo i najvećim stručnjakinjama u mindfulnessu meditaciji koje sam do sada upoznala, komentiram činjenicu koliko je mindfulness danas nevjerojatno popularan termin te su, nažalost, njegove interpretacije, često u potpunosti pogrešne.

Paradoksalno, iako je riječ “mindfulness” u 21. stoljeću riječ koja jest objektivno popularna, njezino pravo značenje i ideja istinske primjene vrlo je nepopularno.

Dok se mindfulness u medijima često nudi kao svojevrstan lijek za “pozitivu”, “popravak” oštećenja naših misli, način kako ovladati umom u službi našeg unaprijeđenja u posve racionalna bića kao pravi majstori discipline koja je “ključ svega”, tj. maksimalne kontrole nad svojim emocijama, brza i efikasna metoda za čišćenje uma od misli i odlazak isključivo u ugodu koje je “normalna i zdrava”, vrijeme za sebe koje zaslužujemo jer smo sami sebi dostatni -mindfulness, u svojoj srži, uključuje baš suprotno, a isto što nije nimalo lako. Pritom su važne njegova sadržajna i procesna komponenta. 

 

SADRŽAJ

Sadržajno, mindfulness uključuje vježbanje usredotočene svjesnosti, a zbog toga i aktivno suočavanje te bivanje upravo sa svime onim što jest, bilo to nešto ugodno ili neugodno ili pak i jedno i drugo istovremeno. Zbog toga, mindfulness meditacija zapravo sama po sebi nije tehnika relaksacije (iako vježba može te često dovodi upravo do efekta opuštanja, a dugoročna vježba doista može unaprijediti našu opuštenost), te stoga uslijed i nakon nekih praksi možemo osjećati čak raznolike i intenzivne, ili pak isključivo neugodne emocije.

Mindfulness meditacijom vježbamo vrijedne i sasvim snažne komponente zrele ljudske ličnosti, kao što su: prihvaćanje, suočavanje, puštanje kontrole, empatiju, donošenje svjesnog izbora umjesto onog reaktivnog i sl. Ispravno korištenje mindfulness meditacije bazirano jest na vježbama koje su, kao i u one iz kognitivno-bihevioralne terapije, prošle stroge znanstvene provjere i studije. Pritom su iste, ako imaju korijene u nekim istočnim filozofijama (npr. zen-budizmu), lišene svake religijske komponente i stoga nisu u suprotnosti/kontradikciji ni s kojim religijskim pravcem i vjerom, koje ste, naravno, sasvim slobodni živjeti i u njih vjerovati. Vaše vrijednosti, dapače, i jesu Vaše ključne snage i stupovi u životu!

 

PROCES (stav)

No, jednako kao što je sadržajno važno ono što mindfulnessom vježbamo, važan je i stav prema vježbi koji pritom uključujemo u samom procesu provedbe vježbe. Takav stav jest onaj (samo)suosjećanja, ljubaznosti, nježnosti, brižnosti, njegovanja vlastite slobode i odgovornosti te onaj bez osuđivanja. Međutim, mindfulness nije ljubav prema bilo kakvoj sudbini ili pasivno mirenje s onim što je tu takvo kakvo je i stoga bilo kakvo romantiziranje takvog stanja. Dok mindfulness uistinu najprije jača prihvaćanje same činjenice da je to što god da je i koliko god teško jest možda sada i onako već jest tu, on istovremeno jača donošenje aktivnog i svjesnog izbora da se, ako se s time suočimo, samostalno odlučimo što ćemo s time dalje. Istovremeno, dakle, uopće ne moramo “voljeti” to što je sada tu, da bismo to prihvatili, već mindfulness kaže da je to i onako već ovdje i daje time dozvolu nama, kao ljudskim bićima i da se i s time hrabro susretnemo.

 

ZAKLJUČAK

Konačno, Kao što to kažem u svojoj pjesmi “Emocije svijeta”, suprotno modernim tumačenjima u vezi toga što je ispravno i zdravo osjećati, a što ne

“Hrabrost znači dotaći puninu, hrabrost moći je osjetiti sve” i “Srama neka ne bude za one što dišu k'o prava ljudska bića sva”. A, moje stihove također bi potpisao i gospodin ilitiga gospođa Mindfulness, znanstvena tehnika usredotočene svjesnosti. :)

Mindfulness može pomoći u misiji da živimo svoje živote u punini koji isti uključuje, prihvaćajući sve njegove ugodne i neugodne komponente i osjećaje, kao upravo jednakovrijedne te istovremeno neusporedivo dragocjene sastavnice. Sreća, naposljetku, suprotno vjerovanju, nije nikakvo normalno stanje koje se mora postići, a teženju istom čini nas nerijetko još više nezadovoljnima. Suprotno tome, ako smo otvoreni tome što jesmo i onome što je teško, lakše ćemo razumjeti, naučiti poštovati te zavoljeti svoje vrijednosti, a život u skladu s kojima nas, paradoksalno, upravo čini i sretnijima.

Citat koji također dobro opisuje potencijalnu dobit od vježbanja mindfulnessa jest: 

“Not everything that's faced can be changed, but nothing can be changed that is not faced.” James Baldwin

U prijevodu, navedeno kaže otprilike ovako: “Ne možemo mijenjati sve s čim se suočimo, no ono s čime se nismo suočili ni ne možemo mijenjati”

Osnaži se zato, u pravom mindfulnessu i hrabro pristupi samoj srži svojoj ljudske ranjivosti! Ne zaboravi da upravo u njoj leži i tvoja fantastičnost. ;)

 

DOBROBIT MINDFULNESSA (skraćenica)

Mind-fulness, odnosno puna svjesnost uma, promiče različite aspekte naše dobrobiti, neke od kojih mogu značiti unaprjeđenje:

M-Mudrosti (jer, veća svjesnost o našim unutarnjim i vanjskim stanjima nužan je, iako ne i dovoljan preduvjet mudrosti)

I-Izbora (jačamo odgovornost za te donošenje naših svjesnih izbora u suprotnosti sa postupanjem na temelju svojih poriva)

N-NE opiranju-kontroli i osuđivanju!  i umjesto toga DA nježnosti prema sebi i drugima :)

D-Dnevno funkcioniranje (redovita praksa osnažuje naše zdravo svakidašnje funkcioniranje)

F-Fokus (jačamo fokus na namjerno odabrani predmet pažnje i lakše vraćanje na isti kada um prirodno odluta negdje drugdje)

U-Uvažavanje drugih (kroz jačanje zdrave empatije, odnosno suosjećanje prema sebi i drugima, ponovno zbog vježbanja neosuđujućeg i prijateljskog stava prema onome što jest)

L-Lakšanje (jer prihvaćanjem onoga što je ovdje možemo dopustiti neugodnim senzacijama i emocijama da omekšaju)

N-Neugoda kao prijatelj (paradoksalno, prihvaćanje neugode uči nas biti manje tjeskobnima ili anksioznim)

E-Emocionalno zdravlje (koje višestruko jačamo, a posebno stvaranjem barem milisekundnog prostora između podražaja i naših reakcije, što čini temelj emocionalne regulacije)

S-Suočavanje sa stresom! (kako su često popratne pojave vježbe povećana smirenost, a i jer je uvijek teže uznemiriti one koji su fizički opušteni i ne opiru se onome što jest ;)  )

S-Sreća (kao što je naglašeno u prethodnom odlomku, povećavamo osjećaj sreće kroz osvještavanje i bivanje u sada i ovdje te jačanjem našeg izbora da živimo i biramo živote, opet i iznova, koji su u skladu s našim smislom i vrijednostima; Konačno, brojne studije ukazuju da nakon 8 tjedana svakodnevne mindfulness prakse dolazi i do povećanja aktivacije u lijevoj mozgovnoj hemisferi, a koja je povezana s osjećanjem ugodnih emocija)

 

MOJ ODNOS S MINDFULNESSOM I EDUKACIJA

Mindfulness meditacija

Otkad sam u KBT opciji, 2017. godine prvi put pohađala grupni tečaj mindfulness meditacije-oduševila sam se! Psihologinja i kognitivno-bihevioralna terapeutkinja Dragica Barbarić, jedna je od, a po mojem mišljenju i najveća stručnjakinja za mindfulness meditaciju u Republici Hrvatskoj te me zaista divno i sasvim stručno vodila kroz upoznavanje svih blagodati mindfulness meditacije. Na tome sam joj iznimno zahvalna! Od onda, zadnjih šest godina aktivno primjenjujem mindfulness meditaciju u svom privatnom života. Mogu iskreno i na svojem iskustvu potvrditi da mi je mindfulness meditacija bila od zaista velike pomoći i u najizazovnijim trenucima te zbog iste svaki put, već nakon malo intenzivnije prakse, ponovno i vrlo brzo osjetim napredak u svojoj opuštenosti, tome kako se suočavam s onim što mi je teško te koliko ipak smirenije pristupam izazovnim situacijama, svjesnije izabirem svoje ponašanje te primjećujem kad mi pažnja odluta, a zbog čega je lakše i uspješnije vraćam natrag predmetu njezina fokusa…

Nedavno sam, 2022. godine, upisala i završila još jedan grupni tečaj, također u KBT opciji, uz suvodstvo predivne Laure Mirić, psihologinje koja me također zadivila svojom toplinom i fantastičnim stručno-ljudskim vještinama! Veselilo me ponovno pristupiti mindfulnessu u grupi i detaljno i temeljito ponoviti sve ono što je potrebno i meni u ispravnoj primjeni prakse te kako bih je još kvalitetnije uspjela prenijeti svojim klijentima.

Zbog svega navedenog, i u individualnom radu se zato zaista trudim ponuditi klijentima alate i iz ovog područja. Zaista smatram da je riječ o vrlo korisnoj, a opet sasvim jasnoj i uvijek lako dostupnoj vježbi koja ima za cilj jačanje svjesnosti i prisutnosti u modernom 21. stoljeću, što nije uvijek lako, ali nam je od neprocjenjive važnosti. Ohrabrujem Vas da je zato i Vi isprobate i rado ću Vam pomoći na tom putu!

  Usluge - Sve