ZNANOST I STATISTIKA

Tijekom studija sam se vrlo brzo usmjerila na statističke kolegije, koji su važni za znanost (ali koji su me istovremeno zaista i iskreno zanimali i veselili), kao i one vezane za psihoterapiju, te sam zbog prepoznate uspješnosti u istim bila angažirana i kao studentska demonstratorica na brojnim takvim predmetima. Godinu dana nakon studija bila sam zaposlena i na Fakultetu hrvatskih studija na radnom mjestu asistentice na Odsjeku za psihologiju te sudjelovala u izvođenju nastave na predmetima Inferencijalna statistika, Psihologija ponašanja u organizaciji, Deskriptivna statistika, Praktikum iz istraživačkih metoda i Psihologija rada.

Nastavljajući razvijati svoj interes prema znanstveno-istraživačkom radu već sam 2015. godine kao studentica sudjelovala u istraživačkom projektu PROM-PRO u suradnji Fakulteta hrvatskih studija i Fakulteta Prometnih znanosti. Potom sam, 2019./2020., sudjelovala u znanstvenom projektu Istraživanje perceptivne brzine i selektivne pažnje na Fakultetu hrvatskih studija, a 2020. godine bila sam uključena i u znanstveni projekt Međudjelovanje genetskih i okolišnih čimbenika rizika na incidenciju profesionalnog kontaktnog dermatitisa u frizerskih učenika tijekom školovanja (SkinWork) pod vodstvom Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada. Iz oba navedena projekta proizašli su i objavljeni sažeci znanstvenih istraživanja koji su prezentirani i na konferencijama. Pritom sam bila prva autorica sažetka rada pod nazivom Dinamički pokazatelji izvedbe na papir-olovka testu perceptivne brzine i njihov odnos sa fluidnom inteligencijom: analiza doprinosa u odnosu na klasične pokazatelje perceptivne brzine i implikacije (prezentiranog na 22. Danima psihologije u Zadru te objavljenog u Zbirci sažetaka istoimenog skupa, kao i treća autorica rada Changes in sleep patterns in relation to hand eczema and atopy symptoms during the first year of hairdressing apprentices’ education (koji je bio prezentiran u obliku postera na 25th Congress of the European Sleep Research Society te objavljen u Journal of Sleep Research, 29 (S1)). Konačno, znanstvenim istraživanjima bavim se i trenutno, te sam svojim fantastičnim kolegicama doc. dr. sc. Zrinka Greblo Jurakić i Marijom Neralić, mag. psych. provela istraživanje o gamingu za vrijeme COVID-19 pandemije te smo nedavno, u 11. mjesecu 2023. na 30. Godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa (GKHP 2023.), u 11.mjesecu, imale poster prezentaciju na temu Psihološke potrebe, zadovoljstvo životom  i problematično igranje videoigara u doba koronavirusa. Isto tako, upravo obrađujemo podatke i za druga istraživanja i radove na temu provedenog znanstvenog istraživanja ne bismo li provjerili povezanost igranja video igara s nekim drugim aspektima psihosocijalne dobrobiti.

Znanost
 

SUDJELOVANJA NA KONFERENCIJAMA

Aktivno sam sudjelovala na jednoj domaćoj znanstvenoj konferenciji te trima međunarodnim konferencijama na kojima sam radove prezentirala na engleskom jeziku. Naravno, pasivno sam sudjelovala na brojnim drugim znanstvenim konferencijama i stručnim usavršavanjima. Tijekom studija, 2016. godine dobila sam Priznanje voditelja Hrvatskih studija za niz izvannastavnih aktivnosti, koje između ostalog uključuju i prezentaciju rada na međunarodnoj konferenciji. Za svoje izvannastavne aktivnosti dobila sam i Pročelnikovo priznanje 2018. godine. Za vrijeme studija, također sam bila i prva autorica na znanstvenom radu Relationship among self-esteem, shyness, susceptibility to peer pressure and self-evaluated body image in students of the University of Zagreb koji je u koautorstvu s moje dvije kolegice 2017. godine objavljen u Book of selected proceedings of 20th Psychology Days in Zadar na engleskom jeziku.

2018., na 24. Danima Ramira i Zorana Bujasa u zbirci sažetaka objavljen je sažetak istraživanja iz mog diplomskog rada Važnost stigme traženja pomoći i socijalne podrške u predviđanju kvalitete terapijskog saveza klijenata u psihoterapiji, a izradila sam i poster prezentaciju svog istraživanja te ga predstavila na navedenoj konferenciji.

Znanost

Kao predstavnica na internacionalnim konferencijama mladih World Youth Forum: 'Right to Dialogue', sudjelovala sam u brojnim raspravama o aktualnim psihosocijalnim temama i vježbala svoje međuljudske i prezentacijske vještine. Vrijednost spomenutog pristupa prepoznata je od strane organizatora te mi je 2017. dodijeljena uloga Chair of panel na podtemu interkulturalnog dijaloga, u sklopu glavne teme foruma pod nazivom The „dialogic“ condition. Za sudjelovanje u navedenim aktivnostima dobila sam i Priznanje voditelja Hrvatskih studija za sudjelovanje u aktivnostima kojima se promiču Hrvatski studiji i koje pridonose kvaliteti studiranja na Hrvatskim studijima. Teme koje sam predstavljala na konferencijama naročito su se odnosile na mentalno zdravlje, stigmu psihičke bolesti i psihoterapiju, te su redom glasile:

1) Indirect consequences of economic stress in families (2015, https://www.youtube.com/watch?v=1eaiVeZ75N0, 37:00-38:19))

Znanost

2) Stigma of mental illness: employment discrimination, consequences and ways of diminishing it (2016)

Znanost

3) The healing power of the „I-Thou“ contact as the key of Gestalt therapy dialogue (2017).

Znanost

Konačno, 2018. sam provela radionicu s učenicima američke srednje škole The affiliated language foreign school of SCNU u Guangzhou, Kina, na engleskom jeziku te pod nazivom Stigma of mental illness and help-seeking.